El-kjøretøy, rappere, poeter og politikere på Støyfri dag
El-kjøretøy, rappere, poeter og politikere på Støyfri dag
Oppdatert :19 juni 2015

Årets støyfrie dag ble markert med et arrangement på Jernbanetorvet i Oslo onsdag 29. april. Statssekretær Bård Hoksrud delte i æresprisen Årets støydemper til NSB. Ledende kommunepolitikere i Oslo - Tone Tellevik Dahl, ordførerkandidat for Arbeiderpartiet,Toril Berge Flatabø, gruppeleder Venstres bystyregruppe, Oslo, Benjamin E. Larsen, leder Oslo SV, og Harald A. Nissen, bystyremedlem Miljøpartiet De Grønne, Oslo - fortalte om sin politikk for hvordan byens skulle ta vare på og utvikle gode lydmiljøer. El-kjøretøy av ymse slag - elbil (vare og person), elsykkel og segway -  ble vist frem.      

Sykle på jobben- aksjonen har allerede vervet mer enn 25 000 deltakere og vervet nye på Støyfri dag.  Rapperen Taro Cooper og poeten Walid al-Kubaisi leverte tankevekkende uttrykk om støy. Du kunne gjøre deg kjent med akustiske, støydempende vegger som Acoustibloc og se hvordan støy kan fotograferes med kamera. Norsonic hadde stilt oppmed sitt rådyre akustiske kamera, og du kunne se hvordan lyden fordelte seg utover Jernbanetorvet. Se filmreportasjen ved å klikke på bildet øverst.

  Ett av dagens høydepunkter: statssekretær Bård Hoksrud deler ut vår forenings ærespris Årets Støydemper 2015 til NSB. Selskapet får æresprisen for sine nye Flirt-tog. I prosjekteringsfasen sørget NSB for spesifikasjonskrav som gjør togene til verdens mest stillegående persontog. Norsk forening mot støy har et håp om at at andre store norske  etater og bedrifter kan la seg inspirere av dette stjerneeksempelet, og begynner å se på sine egne muligheter og samfunnsansvar for å redusere støy.   

Bildet under:  Statssekretær Bård Hoksrud (til v.) i Samferdselsdepartementet overrakte Støyforeningens ærespris Årets Støydemper 2015, til NSB representert ved Kjell-Arthur Abrahamsen, prosjektleder for innkjøp av FLIRT-togene, og miljøsjef Marhgrethe Sagevik.  Foto: Viktor Jæger.

6acf5488-81dd-4d9a-add5-cef9fccb8dc0

Still oss et spørsmål!

Lurer du på noe? Sjekk våre Ofte stilte Spørsmål, eller send inn spørsmålet ditt her.

Takk for din henvendelse. Vi kontakter deg så snart vi kan